تبلیغات
گروه شیمی و آزمایشگاه منطقه ۷ تهران - مقاله های علمی آموزشی
 
گروه شیمی و آزمایشگاه منطقه ۷ تهران
اخبار و اطلاعات و تاز ه هااز گروه شیمی منطقه ۷ تهران
درباره وبلاگ
نظرسنجی
شما به عنوان دبیر شیمی از وب گروه شیمی چه انتظاری دارید؟


مقاله های علمی آموزشی شیمی را از ما بخواهید

فنون ایجاد انگیزش در یاد گیران

1.       پیش از آغاز درس دقیقا به یاد گیران بگویید چه انتظا راتی از آنها دارید و در خا تمه چه نوع رفتا ر یا مهارتی را می خوا هید بیا مو زید .

2.      در شرایط مقتضی و به اندازه  لازم از تشویق های کلا می  ما نند (خوب عالی مر حبا و...) استفاده کنید و علاوه بر آن  تشو یق های کتبی در ورقه امتحانی  و دفتر تکلیف دانش آموزان  بر یاد گیری آنان اثر مثبت دارد.

3.     از محرک های تازه تعجب بر ا نگیز و پر معنی که سطح بر انگیختگی را افزا یش می دهند و سبب ایجاد انگیزه می شوند استفاده کنید

4.     مطا لب درسی را از ساده به دشواری ارایه دهید تا کسب مو فقیت اولیه انگیزش یاد گیرنده را برای یاد گیری بیشتر افزایش دهد

5.     برای  آموزش  مطالب تازه از مثالهای ملموس وآشنا  استفاده کنید که به یاد گیری سر عت بخشد و سطح علا قه مندی دانش آموزان را افزایش دهد و برای  کاربرد مطا لب آموخته شده از مو قعیت های  تازه و بدیع استفاده کنید که از یکنواختی و کسل  کنندگی بکاهد وعلاقه یادگیرنده را  به آنچه آموخته افزایش دهد

6.      یکی از  بهترین  را ههای  ایجاد انگیزه در یاد گیرند گان  شرکت دادن  آنها در فعا یت های کلا سی  است به جای مجبور ساختن  به یاد گیر نند گان  به ساکت و آرام  نشستن در تمام طول کلاس و گوش دادن به سخنرانی های معلم

7.     به دانش آموزان تکالیف چالش انگیز بد هید یعنی  نه خیلی آسان و نه آنقدر مشکل که از عهده انجام آن  بر نیاید تکالیفی که مستلزم قدری تقبل  خطر و فعالیت است اگر به درستی انجام پذ یرند منجر به   افزایش  احساس  اعتماد به نفس در  یادگیرنده  می شوند

8.     یادگیری انگیزه  درونی انسان است و هر قدر مطالب درسی معنی دار تر و منطقی تر جلوه کند کنجکاوی فرد را بیشتر تحر یک می نماید . پس سعی کنید مطالب درسی را به طور معنی دار  وارتباط با مو قعیت های واقعی  زندگی ارایه دهید  و فرصت  یاد گیری  اکتشافی را برای دانش آموزان  فراهم کنید تا خود به کشف معنی مطا لب بپردازید

 لایه ازن

مطابق پیش بینی كارشناسان ، در ماه های پایانی حفره 2001 سال ازن به وسعت قطب جنوب خواهد شد .

قطب شمال ***************** قطب جنوب

ازن ماده گازی شكلی است كه مولكول های سازنده آن هر یك از سه اتم اكسیژن تشكیل شده اند . این گاز حیرت انگیز خاصیتی دو گانه داد ، به طوری كه در مجاورت سطح زمین و در كنار موجودات زنده ماده ای سمی محسوب می شود و در سطوح فوقانی جو و در لایه سپهر (استراتوسفر) ، سپر بلای موجودات زنده به شمار می آید . گزارشی كه در پی می آید ، آخرین نظرات دانشمندان جهان در خصوص وسعت حفره ازن سال 2001 است كه گسترش سالیانه خود را از حدود یك ماه قبل آغاز كرده است . مطابق پیش بینی های به عمل آمده ، امسال نیز به حفره ای بزرگ رو به رو خواهیم بود ، حفره ای كه پرتوهای مرگبار ماوراء بنفش از درون آن بر كلیه موجودات خواهد تابید ... با هم می خوانیم . هر ساله و حدودا در همین زمان (ماه سپتامبر ) ، همزمان با تابش بهاری خورشید جنوبگان كه ماشه تخریب ساختار شیمیایی آن را می كشد ، حفره ازن موجود بر فراز قطب جنوب شروع به باز شدن می كند . مطابق اظهارات محققان مركز تحقیقات فضایی و هوانوردی آمریكا (ناسا) حفره امسال تقریبا از كل جنوبگان بزرگتر خواهد بود .

حفره ازن سال 2000 بزرگترین میزان ثبت شده و سه برابر بزرگتر از مساحت كل خشكی های ایالات متحده آمریكا بود ؛ به طوری كه شهر های را در جنوب شیلی و آرژانتین در معرض سطوح بالایی از پرتو ماوراء بنفش خورشید (UV-B) قرار داد . این اشعه مخرب ظایعات فراوانی را در ارتباط با سلامتی انسان و سایر جانوران به وجود می آورد كه عمدتا به پوست ، چشم و سیستم ایمنی این موجودات مرتبط است . حفره امسال از میانه ماه آگوست (اواخر مرداد ماه) گسترش خود را آغاز كرده است و از این رو حفره ازن سال 2001 نیز وسعت زیادی خواهد یافت «پاول نیومن» متخصص فیزیك جوی از مركز پروازهای فضایی ناسا در این خصوص می گوید : «هنوز برای ارائه اضحار نظر قطعی بسیار زود است اما چون می توان گفت كه حفره امسال نیز همچون سال گذشته حفره ای بزرگ خواهد بود» . مطابق اظهارات نیومن حفره سال گذشته پس از گسترش روز افزون یك ماه زودتر از موعد طبیعی ناپدید شد ، اما حفره امسال احتمالا از این روند پیروی نخواهند كرد زیرا این ناپدید شدن سریع و پیش از موعد پدیده ای است كه در طول یك دهه تنها یك یا دو بار رخ می دهد . نیومن معتقد است كه وسعت حفره امسال یقینا از بیست و پنج میلیون كیلومتر مربع تجاوز خواهد كرد و برای درك ابعاد فاجعه كافی است تا آن را به مساحت كل آمریكای شمالی كه تنها حدود بیست و یك میلیون كیلومتر مربع وسعت دارد ، مقایسه كنید .

حفره ازن طی چرخه ای كه به واسطه آب و هوای قطب جنوب شكل می گیرد ، در اواسط ماه آگوست وسعت یافته و در ماه دسامبر منقبض می شود . « ریچارد مك پیترز» محقق بخش سنجش غلظت ازن در ناسا بر این اعتقاد است كه به دلیل نقش بسیار برجسته آب و هوا پیش بینی وسعت حفره واقعا دشوار است و نكته جالب در ارتباط با اندازه گیری حفره ازن آن است كه حفره مزبور هر ساله ما را متحیر می سازد .

دمای هوا بر میزان تخریب ازن بسیار موثر است و در دماهای فوقانی جو ابرهای لایه سپهری (استراتوسفریك ) قطبی شكل می گیرد كه كریستال های یخی درون آنها سطوحی را برای واكنشهای شیمیایی فراهم می آورد و این واكنش ها در نهایت تركیبات كلرینه بی خطر را به تركیبات مخرب ازن بدل می سازد . زمستان های سردتری كه ابرهای لایه سپهری قطبی وسیعتری را می آفرینند ، شرایط تخریب بهاری شدیدتری را برای لایه ازن مهیا می كنند .

دانشمندان ناسا بیان می كنند كه در فصل زمستان گرداب چرخان و غول آسایی از هوای قطبی پدید می آید كه حركتی سریع داشته  و به گرداب جنوبگان موسوم است و می تواند جو درون خود را از سایربخش های اتمسفر جدا نماید . این جدایی سبب می شود تا هوای گرم و پر ازن نواحی گرمسیری به منطقه وارد نشده و از این رو دمای درون گرداب سردتر گردد .

ابرهای حاوی كریستال های یخی در هوایی كه رو به سردی می رود ، هر لحظه بیشتر و بیشتر شكل و مقدمات زوال هر چه بیشتر ازن را فراهم می آورد .

نیومن و مك پیتز معتقدند كه گر چه امسال وسعت قابل توجهی برای حفره ازن مورد انتظار است ، اما در دهه های آتی با كاهش آهسته غلظت CFC ها ، این حفره كوچك و كوچكتر خواهد شد . بهبود اوضاع بر اساس پروتكل مونترال (1987) كه دانشمندان آن را « سابقه موفق و نادری از ملت ها در همكاری برای تحت كنترل در آوردن یك معضل زیست محیطی جهانی » می نامند ، صورت خواهد گرفت . توقف تولید و مصرف تركیبات مخرب ازن (كلروفلوروكربن ها «CFCs ) ، هالوژن ها ، تتراكلرد كربن ) تا 2000 سال و خذف میتل كلروفورم تا سال 2005 از جمله تعهدات پروتكل مونترال بوده است .

شواهد و نظریات نشان می دهد كه انتشار این قبیل مواد در جو زمین ، ازن لایه سپهر را كه حافظ سیاره در برابر اشعه مخرب UV- B سبب افزایش رنگدانه ها و تیره شدن خارجی ترین لایه های پوستی می گردد و این تیره شدن واكنشی است كه پوست را در برابر آفتابزدگی های بعدی حفاظت می كند ، اما این مكانیسم حفاظتی پوست را در برابر خطر ابتلا به سرطان پوست آسیب پذیر می نماید

بر طبق اظهارات دانشمندان مركز بین المللی علوم زمین در دانشگاه كلمبیا ، وقوع سرطان پستی طی چند دهه اخیر در ایالات متحده ، كانادا ، استرالیا ، بریتانیا و كشورهای اسكاندیناوی به طور قابل توجهی افزایش یافته است و هم اكنون محققات سرگرم بررسی رابطه خطر ابتلا به سرطان پوست و افزایش اشعه UV- B عبوری از جو هستند . در همین راستا ، سازمان ناسا آخرین وسیله پایش ازن را دو هفته قبل راه اندازی كرد كه به دانشمندان امكان می دهد تا اندازه گیری های بلند مدت خود را در خصوص میزان ازن در جهان ادامه دهند . این وسیله جدید تهی سازی بهاران ازن در شمالگان و جنوبگان ، غلظت دی اكسید گوگرد مسبب ایجاد باران های اسیدی ، غلظت خاكستر و دود ناشی از آتش سوزی ها و همچنین اشعه ماورابنفش را در سطح زمین مورد سنجش و اندازه گیری قرار خواهد داد .

فولرن ها ( Fullerene )

 

یكی از جالبترین كشفهای دو دهه گذشته یافتن دگر شكل تازه ای از كربن بوده است . فولرن یك ساختار توپی شكل و كاملا متقارن متشكل از شصت اتم كربن است كه در آن هر اتم كربن یا سه اتم كربن دیگر پیوند دارد .

روش سنتر این مولكول كه با نام باكی بال (Bucky ball ) نیز خوانده می شود برای نخستین بار در سال 1985 گزارش شد . نام آن از نام مهندس معمار امریكایی « ریچارد باك مینستر فولر» گرفته شده است .

تا پیش از تهیه فولرن در آزمایشگاه فقط دو نوع آلوتروپ برای كربن شناخته شده بود كه شامل الماس و گرافیت می شوند . ساخت این مولكول در نوع خود تحول چشمگیری در علم شیمی محسوب می شود . فولرن یا C60 به عنوان توپ فوتبال نیز خوانده می شود كه به دلیل پیوند سیگما به سه اتم كربن دیگر اتصال دارد و به بیان دیگر یك اتم كربن از طریق دو پیوند ساده و یك پیوند دو گانه به سه اتم كربن متصل است .

فولرن ماده ای نرم است زیرا میان مولكولهای آن نیروی واندروالی ضعیف وجود دارد . نانو ذره های TIo2 و نقش آن در رفع آلودگی های زیست محیطی با ایجاد و پوششی نازك از نوذرات روی سطح مختلف می توان آلودگیهای محیطی چون اكسید های نیتروژن را به مقدار قابل توجهی كاهش داد . گفته می شود در حضور چنین نانوذراتی این اكسید ها به اسید نیتریك تبدیل می شوند و به راحتی در اثر شستشو با آب دفع می گردند .

همچنین با استفاده از این نانوذرات شیشه های خود تمیز كننده ای اختراع شده است كه می تواند به طور خودكار لایه آلوده و كثیف نشسته شده روی شیشه را تجدید كرده و به تركیبات كم خطر تبدیل نماید . در واقع این شیشه ها با یك فیلم نازك از نانوذره ها پوشش داده شده است .

شهلا فدائیان دبیر شیمی دبیرستان شهید یزدان پناه

 آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

*
*
*
*
*
*
*